One Little Word 2019 + Czego nauczył mnie 2018 rok?

Witam w Nowym Roku! Miło mi jest witać się z Tobą nową datą 2019. Pewnie już dawno podsumowałeś stary rok i zaplanowałeś nowy. Mój owszem zaplanowany zadaniowo, ale psychicznie nastawiałam się do niego ciut dłużej niż większość. Podsumowanie roku zajęło mi więcej czasu niż zwykle. Dlaczego?

Rok 2018 był dla mnie rokiem, w którym wychodziłam ze swojej strefy komfortu naście razy. Nie wiem czy to los tak podsuwał sytuacje czy sama się wystawiałam. Nie mniej jednak to pierwszy rok, kiedy naprawdę odczułam zmiany nie tylko dookoła siebie, ale spore zmiany we mnie samej. Ten rok był też dziwny – w sytuacje, przypadki (choć podobno takowych nie ma), ludzi… Był jednak na tyle wyjątkowy i trudny, że postanowiłam napisać czego mnie nauczył. A trochę tego było!

 

Zacznę od tego, że przez cały rok 2018 prowadziło mnie słówko CALM – spokój. Pierwszy raz z koncepcją One Little World spotkałam się u Kasi z Worqshop. Jak to się zaczęło?

ONE LITTLE WORLD

One Little World to akcja wymyślona przez Ali Edwards, która polega na wyborze jednego słowa, mającego prowadzić Cię przez cały najbliższy rok. Ma być to słowo, które skieruje Cię na właściwe ścieżki, jak się zapętlisz w życiu. Ma być ono Twoim towarzyszem codzienności, inspiracją i motywacją na każdy dzień. To taki pewien rodzaj drogowskazu.

Jak się sprawdziło CALM w 2018 roku?

Z natury jestem osobą, która bardzo dużo i bardzo często się przejmuje. Dosłownie wszystkim! Przez wiele lat, na co dzień brakowało mi spokoju, do tego stopnia, że sama sobie dałam ksywę Spinacz. Tak bardzo to do mnie pasuje!

Początek 2018 roku wcale nie był dla mnie łaskawy. Dostałam doświadczenie, które pokazało że tylko spokój i opanowanie może mnie uratować. Wieczne roztrzęsienie i brak kontroli nad takimi sytuacjami wcale nie popycha mnie do przodu – wręcz zamyka w pudełku i hamuje działanie. W trakcie tego doświadczenia wpadłam na książkę Jacka Santorskiego. „Siła spokoju, którego nie ma”. Książka ta była wielkim przeskokiem w moim życiu! Słówko CALM okazało się nie być przypadkiem.

Mając ciągle z tyłu głowy CALM, w tym całym swoim niespokojnym dotychczas życiu znalazłam klucz do wewnętrznej siły, która mi mówi jak ważne jest nastawienie. Mam wybór czy chcę traktować życie jako przeciwnika czy jako partnera. Dzisiaj chcę żyć tak, jakby za chwilę miało się zdarzyć coś najlepszego w moim życiu, ale ze świadomością i przygotowaniem, że rzeczy najgorsze też nam się przytrafiają. Nie chodzi o to aby się na nich skupiać każdego dnia, ale o świadomość że to jest życie i sytuacje bywają różne. Trzeba nauczyć się funkcjonować spokojnie w czasach, w których tego spokoju zwyczajnie nie ma. W całej tej złożoności wszystkiego, co nas otacza okazuje się, że są proste zasady, które pozwalają nam lepiej żyć.

Moje „uczepienie” się CALM na początku roku spowodowało, że w sytuacjach w których traciłam opanowanie i kontrolę, dostawałam wewnętrznym obuchem w głowę, aby się ogarnąć. Mimo, że rok 2018 nie był dla mnie rokiem spokojnym, w większości sytuacji miałam spokój i przekonanie, że sobie poradzę. Od tego przekonania bardzo szybko wyszło słówko na Nowy Rok 2019.

COPE czyli DAĆ SOBIE RADĘ

Poradzić sobie na każdym gruncie – emocjonalnym, materialnym i praktycznym. Postanowiłam, że co by się w tym roku nie działo, to dam sobie radę. Po prostu. Mimo ewentualnych upadków czy niepowodzeń poradzę sobie. I znowu – nie tworzę i nie wymyślam porażek na 2019 rok. Mam jednak świadomość, że trudne sytuacje mogą wystąpić i mogą być dla mnie przeszkodą. Z taką wiedzą łatwiej się przygotować na potencjalne plamy. A kiedy już włożysz z tyłu głowy, że życie nie zawsze jest usłane różami, możesz w całości się skupić na tym co pozytywne i co Cię nakręca do działania. To teraz przejdźmy w końcu do tego…

Czego nauczył mnie 2018 rok?

1.Odpowiedzialność za decyzje

W swoich działaniach miej na względzie, że na samym końcu to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje i tylko Ty będziesz ponosił ich konsekwencje. Niby proste, ale jak często radzimy się innych, oczekując że otrzymamy złotą radę? Jak często dopytujemy – co byś zrobił na moim miejscu? Nie neguję radzenia, ale koniec końców każdy z nas musi wziąć byka za rogi i wypić przysłowiowe piwo, które sobie nawarzył. Możesz mieć wsparcie w rodzinie, bliskich, przyjaciołach, ale cenę swoich decyzji płacisz tylko Ty.

2. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, to… coś jest nie tak

Wrzucam między bajki powiedzonka, że „niepotrzebnie się nakręcasz”, „to pewnie jest zupełnie inaczej niż myślisz”, etc. Jeśli czujesz w życiu, w jakiejś sytuacji, że coś Ci nie pasuje, coś nie gra, to nie zamiataj tego pod dywan, ale staraj się znaleźć przyczynę złego samopoczucia. Zbyt długo i zbyt wiele w swoim życiu wyparłam. To do mnie wróciło i to z większą, zdwojoną mocą. Nauczyłam się sprytnego „niepotrzebnie się nakręcasz” i było to dla mnie wymówką, aby odłożyć w czasie zajęcie się problemem.

3. Idź za głosem serca

Oczywiście analizuj i planuj, ale Ty sam wiesz co jest dla Ciebie najlepsze. Być może brzmi to jak rodem z taniego poradnika psychologicznego, ale Ty najlepiej wiesz jakie decyzje powinieneś podjąć, bo Twoje ciało zwyczajnie Ci to podpowiada.

4. Skacząc na głęboką wodą, okaże się że potrafisz pływać

Strach ma wielkie oczy. Przeogromne, wielkie oczyska! Ile rzeczy żałuję, które opóźniłam lub nie zrobiłam tylko ze strachu! Nie musisz skakać do oceanu, ale do jeziora już możesz, nawet jeśli nie znasz gruntu. Po skoku okaże się, że unosisz się na wodzie i pływasz. I to całkiem nieźle!

Życzę Ci w 2019 roku wielu skoków na głęboką wodę i słuchania głosu swojego serca.

PS. Fajnie, że jesteś 🙂

4 komentarze

 1. PsychoLogikaa

  16 stycznia 2019 at 12:31

  Nowe doświadczenia z których mogłaś wyciągnąć wnioski – to właśnie znak,że ubiegły rok nie był zmarnowany. Nauczył czegoś, stał się kolejnym elementem wewnętrznego rozwoju. Aby i kolejny taki był. Pozdrawiam 😉

  1. Dziewczyna z agencji

   16 stycznia 2019 at 13:00

   Bardzo dziękuję! 🙂 dzięki za taki głos… Dla Ciebie również wszystkiego dobrego na ten rok 🙂

 2. Violusia Grochów

  5 stycznia 2019 at 15:58

  Super. Jesteś wspaniała 🙂 życzę Ci spokojnego, fantastycznego i kreatywnego , bujowego Nowego Roku:)

  1. Dziewczyna z agencji

   5 stycznia 2019 at 17:06

   dziękuję i oczywiście samych wspaniałości na Nowy Rok! 🙂

Leave a Reply

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com