Nie mam dzieci więc się nie znam

Nie wiem czy tym tekstem nie wsadzam kija w mrowisko koleżanek, które dzieci już posiadają, ale wybaczcie Moje Drogie. Koniec z dyskryminacją! Koniec z mówieniem, że bezdzietni powinni siedzieć cicho, bo nie mają dzieci więc się nie znają.

Być może albo z całą pewnością nie znamy się na wszystkich posypkach, pieluszkach, organicznych śpioszkach, interaktywnych zabawkach, problemach dzisiejszych nastolatków i literaturze młodzieżowej, ale nie jesteśmy oderwani od rzeczywistości, trochę dzieci znamy, a i dziećmi i nastolatkami też byliśmy (choć ja np. swojego okresu niemowlęcego nie pamiętam).

Jakie są Wasze doświadczenia? Ile razy słyszeliście zdanie – Nie masz dzieci więc co Ty możesz wiedzieć:

 • o zmęczeniu
 • o braku czasu dla siebie
 • o wstawaniu w nocy
 • o wiecznym zabieganiu
 • o braku wolnego dnia
 • o poszukiwaniu bezpiecznej przystani by zwyczajnie odpocząć

Za każdym razem kiedy słyszę zdanie tego typu myślę sobie – Ej Ty tak serio?

Doceniam rolę rodziców. Naprawdę. Podziwiam każdą matkę i każdego ojca z osobna za wyrywanie sobie rękawów dla dobra dziecka. Za poświęcanie siebie, swojego czasu, czasami zdrowia. Domyślam się, że to ogromny trud i wysiłek, ale…

Czy fakt, że posiadasz dziecko, jesteś mamą lub tatą czyni Cię ekspertem od wychowywania dzieci? Ba! Czy nagle stałeś się profesorem od życia i tylko Ty wiesz co to znaczy być zmęczonym, niedospanym, wkurzonym, sfrustrowanym, zabieganym, (wstaw dowolne)?

Sama nie lubię tych wszystkich znawców co to się wypowiadają, bo się niby znają, a guzik wiedzą, ale na litość boską! Kiedy to przyszły czasy, że możemy mówić tylko o tym na czym bardzo dobrze się znamy?

Ja rozumiem, że stanie się rodzicem może zmienić perspektywę i na pewno ją zmienia. Ale czy zastanowiliście się jednak czasami, że słowo/rada/przemyślenie osoby, która stoi z boku i nie ma w związku z jakąś sytuacją emocji, może być cenną uwagą, którą warto chociażby wysłuchać?

Więc uznajcie, że ten tekst to apel, abyście nie dyskryminowali tych co dzieci nie mają, bo nie jesteśmy kosmitami. I jeśli kiedykolwiek stanę tu przed Wami i powiem/napiszę, że Wy to się nie znacie, Wy stare dupy jesteście to przypomnijcie mi ten tekst i walnijcie młotkiem w głowę, z naciskiem na walnijcie…

 

PS. Wiecie, że na dzieciach najbardziej znają się obcy ludzie? 🙂 

2 komentarze

 1. Rozmyślania Yasminelli

  29 marca 2018 at 10:46

  Mam w swoim otoczeniu, kilka młodych mam. Niestety słyszałam takie stwierdzenia bardzo często, a co gorsza zrezygnowały one z życia towarzyskiego, mam namyśli spotkanie na kawę/herbatkę i rozmowę. A bo dziecko, a bo nie mam z kim zostawić a bo to czy tam to. Ja czegoś nie rozumiem, jeżeli mama porusza się samochodem co za problem gdzieś podjechać, a miejsc przystępnych dla maluchów. Moim zdaniem wystarczy chcieć, przecież ani ciąża ani dzieci to nie choroba.

  1. Dziewczyna z agencji

   29 marca 2018 at 11:39

   Stanę trochę w obronie tych mam… domyślam się, że jest to pewnego rodzaju wyjście ze strefy komfortu. Dzieci są różne… nie raz słyszałam narzekania koleżanek, że „z tymi z dziećmi to pogadać nie można, bo dziecko ciągle ryczy…” Myślę, że wszystko działa w dwie strony. Mój tekst nie ma na celu ani umniejszać roli rodzica ani pokazywać, że mamy do nich wielkie pretensje. Chciałam tylko zwrócić uwagę na problem, który wg mnie jest bagatelizowany i uważany, że problemem nie jest…

Leave a Reply

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com